მედიკამენტების იმპორტი 9.5 %-ით შემცირდა - იანვრის წინასწარი მონაცემები
2026 წლის იანვრის წინასწარი მონაცემებით, უმსხვილეს საიმპორტო სასაქონლო ჯგუფებში დაფასოებული სამკურნალო საშუალებები მეოთხე პოზიციაზეა 43, 5 მილიონი დოლარის მაჩვენებლით და 3.9 %-იანი წილით მთელი იმპორტიდან. ინფორმაციას საქსტატი ავრცელებს.  უწყების ცნობით, წინა წლის იგივე პერიოდთან შედარებით მედიკამენტების იმპორტი 9.5 %-თაა შემცირებული (წინა წელს იმპორტი 48 მილიონ დოლარზე მეტი იყო).უმსხვილესი საიმპორტო სასაქონლო ჯგუფი 2026 წლის იანვარში წარმოდგენილი იყო მსუბუქი ავტომობილების სახით, რომლის იმპორტმა 150.0 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა. მეორე ადგილს იკავებს ნავთობი და ნავთობპროდუქტები 96.7 მლნ. აშშ დოლარით, ხოლო მესამე ადგილზეა ნავთობის აირები და სხვა აირისებრი ნახშირწყალბადები 79.1 მლნ. აშშ დოლარით.2026 წლის იანვარში საქართველოში საქონლით საგარეო სავაჭრო ბრუნვამ (არადეკლარირებული ვაჭრობის გარეშე) 1 609.9 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 23.6 პროცენტით ნაკლებია. აქედან, ექსპორტი 480.4 მლნ. აშშ დოლარს შეადგენს (გაიზარდა 19.0 პროცენტით), ხოლო იმპორტი 1 129.5 მლნ. აშშ დოლარს (შემცირდა 33.7 პროცენტით).
ნარკოტიკული საშუალებების და ფსიქოტროპული ნივთიერებების ჩამონათვალს ახალი ნივთიერებები ემატება
პარლამენტი „ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ“ კანონში ცვლილების განხილვას იწყებს, რომლის ინიციატორიც საქართველოს მთავრობაა.ცვლილებების თანახმად, ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების და პრეკურსორების ჩამონათვალს ახალი ნივთიერებები ემატება.კერძოდ, კანონპროექტით „ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ“კანონის №1 დანართით გათვალისწინებულ ბრუნვისათვის მკაცრად შეზღუდული ნარკოტიკული საშუალებების ნუსხას 15 ახალი ნივთიერება, ფსიქოტროპული ნივთიერებების ნუსხას - ერთი, ხოლო პრეკურსორების სიის ცხრილს 18 ნივთიერება ემატება.ამავე კანონის №2 დანართით (უკანონო მფლობელობიდან ან ბრუნვიდან ამოღებული ნარკოტიკული საშუალებებისა და ფსიქოტროპული ნივთიერებების მცირე, დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობების ნუსხა) გათვალისწინებულ „ნარკოტიკული საშუალებების ნუსხას ემატება 15, ხოლო „ფსიქოტროპული ნივთიერებების" ნუსხას - ერთი ახალი ნივთიერება.პარლამენტის ბიურომ კანონპროექტზე წამყვან კომიტეტად ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი განსაზღვრა.
ფასების საპარლამენტო კომისია პირველ სხდომას ხვალ გამართავს
სასურსათო პროდუქციის, მედიკამენტებისა და საწვავის ფასწარმოქმნის სტრუქტურის შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის პირველი სხდომა  ხვალ გაიმართება. სხდომა 12 საათზეა ჩანიშნული. პირველი სხდომა დაეთმობა ადგილობრივი ხორცპროდუქტების, რძის პროდუქტების და კვერცხის მწარმოებელი კომპანიების მონაწილეობით ბაზრის სტრუქტურის, ფასწარმოქმნის ჯაჭვის და სექტორის საოპერაციო პროცესების განხილვაა.შეგახსენებთ: პრემიერმა 2025 წლის ბოლოს განაცხადა, რომ სასურსათო პროდუქტებზე ქართულ და ევროპულ ფასებს შორის სხვაობა ძალიან დიდია. პრობლემის მოსაგვარებლად შეიქმნა სამთავრობო კომისია, რომლებშიც სხვადასხვა სამინისტროსა და უწყების ხელმძღვანელი პირები შედიან. საკითხის შესასწავლად შეიქმნა სპეციალური საპარლამენტო კომისიაც.
პრემიერის შეფასებით, მედიკამენტებზე რეფერენტულ ფასებს სერიოზული შედეგი ჰქონდა
მედიკამენტებზე რეფერენტულ ფასებს ჰქონდა სერიოზული შედეგი, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის გადაცემა „დებატებში“ განაცხადა.პრემიერის თქმით, ამან გამოიწვია ძირითადი მოხმარების მედიკამენტების ძალიან ფართო სპექტრზე რეალურად ფასების დაბალანსება და შემცირება.„თავის დროზე, დაახლოებით სამი წლის წინ, შემოღებული იქნა რეფერენტული ფასები. ზოგადად, ერთი რამ შეიძლება ითქვას, რომ ნებისმიერ გადაწყვეტილებას აქვს თავისი პლუს-მინუსები. რეფერენტულ ფასებს ჰქონდა სერიოზული შედეგი. ამან გამოიწვია ძირითადი მოხმარების მედიკამენტების ძალიან ფართო სპექტრზე რეალურად ფასების დაბალანსება და შემცირება. რა თქმა უნდა, ამას თავისი მინუსებიც ჰქონდა, კერძოდ, შეიზღუდა, მაგალითად, ამ შემთხვევაშიც კონკრეტული სახეობის მედიკამენტის შემოტანა. ანალოგიურად მოხდა სხვა მედიკამენტების შემთხვევაში. ეს არის პლუს-მინუსები. მაგრამ პლუსი ამ რეფერენტული ფასების შემოღების იყო ის, რომ, საბოლოო ჯამში, მედიკამენტების ძალიან ფართო სპექტრზე მოხერხდა ფასების შემცირება. იგივე შეიძლება ეხებოდეს სურსათსაც. ჩვენთვის ყველაზე ადვილი იქნებოდა ამ ყველაფრის მიშვება ისე, როგორც არის და საერთოდ არ ჩავერეოდით იმავე სურსათის ფასებში. ჩვენთვის ხომ თავის ტკივილია. ისეთ თემაში შევედით, სადაც, ბუნებრივია, რთულია პრობლემის გადაჭრა, იმიტომ, რომ საქმე ეხება თავისუფალ ბიზნესს, მოთხოვნა-მიწოდებას. რეალურად, მოთხოვნა გაზრდილია იმის გამო, რომ შემოსავლებია გაზრდილი. ამით სარგებლობს ბიზნესი, უფრო ძვირად აწვდის მოსახლეობას სურსათს. რა თქმა უნდა, ეს არის მოთხოვნა-მიწოდება და ამაში ჩარევაზე ვსაუბრობთ, რეალურად. შეიძლება, კეთილშობილური მიზანი გვქონდეს და კეთილშობილურ ფორმებზეც ვფიქრობდეთ, მაგრამ, საბოლოო ჯამში, ეს არის თავისუფალ ბაზარში ჩარევა“, – განაცხადა პრემიერმა.როგორც ირაკლი კობახიძემ აღნიშნა, ეს აუცილებელია იმისათვის, რომ მიზანი იყოს მიღწეული.„მიზანი რა არის, მარტივად, ჩვენი მოქალაქე უყურებს რას, რომ საფრანგეთში რაღაც პროდუქტი რომ ღირს ხუთი ლარი, ჩვენთან ღირს ათი ლარი, მაშინ როდესაც ფრანგ მოქალაქეს ხელფასი მეტი აქვს, ვიდრე საქართველოს მოქალაქეს. ეს არის ობიექტური პრობლემა და გვინდა, რაღაცნაირად შევეხოთ ამ პრობლემას. ბუნებრივია, ამას აქვს თავისი მინუსები. თავის ტკივილიც არის ჩვენთვის, მაგრამ იმის გამო, რომ ეს არის სერიოზული სოციალური საკითხი, გვინდა, ამ თემით დავკავდეთ და გვინდა უფრო მეტიც, რომ პრობლემის გადაჭრის გზები გამოვძებნოთ. იგივე იყო მედიკამენტების ფასების შემთხვევაში და იგივე სურსათზე ფასების შემთხვევაშიც. ამიტომ, ყველასთან, მეწარმეებთან, დისტრიბუტორებთან, ქსელებთან ერთად, გვინდა, ვიმსჯელოთ იმასთან დაკავშირებით, თუ როგორ შეიძლება, ყველაზე სწორი ფორმით მოვახერხოთ მოსახლეობისთვის ამ სოციალური ტვირთის შემცირება. ამასაც თავისი მინუსები აქვს, ბუნებრივია, იმიტომ, რომ გამოვედით და ვსაუბრობთ ბიზნესთან დაკავშირებით იმაზე, რომ ნაკლები მოგება მიიღონ. რა თქმა უნდა, რთული პროცესია, მაგრამ ეს არის აუცილებელი იმისთვის, რომ ყველამ ერთად ვიზრუნოთ მოსახლეობისთვის სოციალური ტვირთის შემცირებაზე. რაც შეეხება მედიკამენტებს. ზოგადად, პლუს-მინუსები არსებობს. ზღვარი დაწესდა. ამ ზღვარმა შეიწირა კონკრეტული სახეობის მედიკამენტები, მაგრამ, მეორე მხრივ, ფასებიც შემცირდა. მზად ვართ, კონკრეტული მედიკამენტების შემთხვევაც განვიხილოთ იმისთვის, რომ პრობლემა გადავჭრათ. ამისთვის არის ჯანსაღი დისკუსია და ჯანსაღი მსჯელობა. თუ პრობლემა არის, უნდა ვიფიქროთ პრობლემის გადაჭრაზე და ამისთვის ვართ მზად ნებისმიერ ფორმატში“, – განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.1tv.ge